HIRSIZLIK OLAYLARINDA ARTIŞ

HIRSIZLIK OLAYLARINDA ARTIŞ

HIRSIZLIK OLAYLARINDA ARTIŞ

Uyuşturucu bağımlılarının hırsızlık olaylarının arttırdığı tespit edildi. Aydınlanan birçok hırsızlık olaylarında suçu işleyenlerin uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıkıyor. Ülkemizde ve Gaziantep'te asayiş olaylarının ana sebebi uyuşturucu olurken, uyuşturucu bağımlılarının büyük kesimi uyuşturucuya ulaşmak için hırsızlık yapıp, hurdacılara sattıkları çalıntı malzemeyi veya uyuşturucu aldıkları yere sattıkları tespit ediliyor. Gaziantep'te bazı mahallerde elektrik ve internet kablolarının çalınmasından dolayı haftalardır elektrik ve internetin olmadığı mahalleler var. Gaziantep Emniyeti uyuşturucuyla mücadele etmeye çalışırken durdurulamayan hırsızlık ve bu hırsızlıklardan gelir elde edenler vatandaşları isyan ettiriyor. Hırsızlar bağ evlerinde, camilerde, apartmanların önlerindeki kapı, pencere, kablo, inşaat demiri gibi gördükleri tüm materyalleri çalıyorlar. Üstelik hırsızlar ne gece nede gündüz ayrımı yapıyorlar. Gaziantep Valiliği hırsızlık ürünlerinin en çok alınıp satıldığı yerler olan hurdacılara bu konuda hırsızlık yapan kişilerle aynı suç kapsamında işlem yapılacağını belirtmesine rağmen bu olayla bir türlü baş edilemiyor. Kanunda caydırıcı cezan olmayışı da güvenlik güçlerinin kolunu bağlayan bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.    

Hırsızlık suçunun cezasının caydırıcı olmadığı için suçu işleyenlerin tekrar bu suçu bırakmadığı gözleniyor. Hırsızlık suçu, Türk Ceza Kanunu (TCK) 141. madde metni uyarınca, açıkta bırakılan eşyaya yönelik gerçekleştirilen hırsızlık fiili için suçu gerçekleştiren kişiye, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecektir. Fakat suçu gerçekleştiren kişiye (faile) verilecek ceza, somut olaya göre değişiklik gösterebilir. Örneğin hırsızlık esnasında fail mala zarar verme suçunu da işleyecek olursa, faile verilecek temel cezada değişiklik olacaktır.
Toplum olarak gençlerimize sahip çıkmazsak uyuşturucu bağımlılığı artmaya devam eder. Uyuşturucu bağımlısı artıkça da hırsızlık olayları tavan yapmaya devam eder. Gelin gençlerimize uyuşturucu belasından kurtaralım ve hem kendisine hem de topluma zarar vermelerini engelleyelim.